W zasadzie kwestia zaplanowania miejsca na składowanie drewna lub węgla jest już brana pod uwagę na etapie samego projektowania domu (lub przy wyborze projektu gotowego), gdyż złożenie kilku ton węgla lub drewna wymaga odpowiedniej przestrzeni oraz warunków przechowywania. Warto wiedzieć jednak, że samo miejsce przechowywania opału w niektórych przypadkach może mieć znaczenie.
Kotły zgazowujące drewno - przechowywanie opału
Kotły na tak zwany holzgas są bardzo ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi jak na kotły na paliwo stałe. Niemniej ich sprawność oraz żywotność samego kotła zależy przede wszystkim od wystarczająco suchego drewna, którym zasilamy kocioł. A więc miejsce przechowywania drewna musi być odpowiednio wentylowane, tak by wraz z upływem czasu, jego wilgotność była coraz mniejsza. Dlatego przed zakupem kotła na holzgas warto zorientować się w dokumentacji technicznej dostarczanej przez producenta, jakie są preferowane warunki przechowywania opału. Może się bowiem zdarzyć, że po zamontowaniu kocioł będzie działał źle (dymienie, niewystarczająca moc, itp.), a producent nie uzna reklamacji.Kotły na węgiel ekogroszek
Sporo właścicieli domów posiada kocioł na ekogroszek. Jest to urządzenie, które zapewnia pewien komfort w użytkowaniu, gdyż posiada zasobnik na drobny węgiel - wystarczy od czasu do czasu (w zależności od modelu kotła) zapełnić go opałem, a kocioł dzięki odpowiedniemu sterowaniu sam będzie dozował węgiel. Składy węgla często oferując węgiel proponują magazynowanie go w przeznaczonych do tego mocnych workach polipropylenowych lub foliowych. Warto tutaj wspomnieć, że wybór worków będzie zależeć zasadniczo od tego, czy worek będzie wykorzystywany jednorazowo czy wielokrotnie. Worki foliowe bowiem przy transporcie w nich węgla będą się znacząco niszczyć. Natomiast worki tkane z tasiemki polipropylenowej są o wiele bardziej wytrzymałe, więc w zupełności będą się nadawać do wielokrotnego użytku.Zdjęcie przedstawia typowe worki na węgiel. Link prowadzi do strony internetowej, z której zdjęcie zostało wzięte.
Niektórzy przechowują ekogroszek w postaci luźnej, przerzucając go szuflą. Jest to jednak, "skrajnie niehigieniczne" :). Pakowanie węgla w worki w dużej mierze ogranicza rozprzestrzenianie się pyłu węglowego oraz bardzo ułatwia dozowanie węgla do zasobnika.
Zasadniczo też węgiel, ogólnie opał w workach przyswaja mniej wilgoci. A jak wiadomo mokry opał=mało wydajny opał. Dużo osób robi ten błąd i pali nie sezonowanym drewnem. Kończy się to czarną szybą w kominku i zapchanym kominem. Już nie mówiąc o małej wydajności opałowej.
OdpowiedzUsuńCenna sugestia;)
OdpowiedzUsuńCenna sugestia;)
OdpowiedzUsuń