Podstawą zadowolenia z projektu domu jest jego odpowiednie dostosowanie do warunków zabudowy działki. Każda działka posiada własne regulacje wynikające z Decyzji o Warunkach Zabudowy, które musi uwzględnić architekt. Mogą one dotyczyć np. wysokości budynku, spadzistości dachu, liczby kondygnacji itp.
Jeśli chodzi o kubaturę domu, zwarta bryła ułatwia budowę i zmniejsza koszty. Gotowe projekty domów ułatwiają wybór, ale mogą nie spełniać wszystkich naszych indywidualnych wymogów.
Projekt domu to przede wszystkim wnętrze. W tym przypadku należy starannie sprawdzić, czy projekt jest dopracowany w każdym szczególe, na przykład: czy otwarcie jednych drzwi nie uniemożliwia otwarcia sąsiednich drzwi, czy środek salonu nie zajmuje przypadkiem komin, czy korytarze nie są zbyt wąskie itp. Dom musi być tak zaprojektowany, by członkowie rodziny mogli spędzać dużo czasu razem. Dlatego kuchnia powinna być otwarta i połączona z jadalnią. Najlepiej by przejść między pomieszczeniami było dużo i by były stosunkowo szerokie. Pokój dzienny czy też salon powinien być usytuowany w słonecznej części domu, a sypialnie raczej od północy.
Warto też zwrócić uwagę czy komunikacja między garażem, ogrodem i domem jest odpowiednia, aby ułatwiała codzienne zajęcia.
Przykładem właściwego rozmieszczenia pomieszczeń jest poniższy rzut parteru i poddasza domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.