piątek, 30 listopada 2012

Pritzker Prize – nagroda w dziedzinie architektury

Nagroda Nobla przyznawana jest w dziedzinach: literatura, chemia, fizyka, medycyna i ekonomia. Przyznawana jest też pokojowa nagroda. Niestety nie uwzględniono dokonań w dziedzinie architektury. Lukę tę wypełnił Pritzker, który ufundował nagrodę dla architekta za wybitne osiągnięcia. 

RodzinaPritzkerów jest właścicielem m.in. sieci hoteli. To właśnie przy ich wznoszeniu zdali sobie sprawę jak wielki wpływ na jakość życia ludzi ma architektura. I to było inspiracją do ufundowanie nagrody.

Pritzker Prize stała się więc prestiżową nagrodą przyznawaną co roku dla żyjącego architekta odznaczającego się talentem, wizją i zaangażowaniem. Laureat otrzymuje 100 tys. $ oraz brązowy medal. W roku 2012 nagrodę otrzymał Wang Shu – architekt żyjący i tworzący w Chinach.


Wang Shu

medal z brązu
Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.pritzkerprize.com/


wtorek, 7 sierpnia 2012

Krzywy domek w Sopocie – czy już go widzieliście?

Krzywy domek - najdziwniejszy budynek świata, nominowany do siedmiu cudów trójmiasta, w nim składają podpisy najsławniejsze osoby.

Krzywy domek to nowoczesna wizytówka miasta z tradycjami. Zaprojektowany został przez Państwa Szotyńskich. Inspirację stanowiły rysunki Jana Marcina Szancera. Dom powstał w 2004 roku. Od tamtego czasu odwiedzany jest przez rzesze turystów. Każdy chce uwiecznić na zdjęciu bajkowy domek z sopockiego Monciaka.

 Portal Village of Joy zamieścił listę najdziwniejszych budynków świata. Nie wiem, czy wiecie, że wśród pięćdziesięciu budynków, Krzywy Domek zajął pierwsze miejsce. Wyprzedził The Torre Galatea Figueres w Hiszpanii, bibliotekę publiczną w Kansas City w Stanach Zjednoczonych czy muzeum Guggenheim w Bilbao. Do Krzywego Domku warto zajść, by od wewnątrz podziwiać ciekawą architekturę, a także by coś przekąsić lub na zakupy.


 

czwartek, 26 kwietnia 2012

Poddasze - jakie doświetlenie?

Budowa parterowego domu z poddaszem wymaga od nas dodatkowych decyzji dotyczących oświetlenia poddasza? Czy zdecydujemy się na lukarny, czy okna połaciowe? Jakie są wady i zalety każdej z opcji? Na każde 8 m2 powierzchni użytkowej wymagane jest 1m2 przeszklenia. Naszą decyzją jest tylko czy przeszkleniem będzie to okno w lukarnie czy w dachu.

Lukarny nie tylko doświetlają poddasze, ale też niezwykle urozmaicają bryłę budynku. Dlatego też wiele osób decyduje się na lukarny ze względów estetycznych. Niestety nie jest to najlepszy wybór jeśli chodzi o dobre naświetlenie poddasza. Zaletą lukarny z pewnością jest fakt, że zwiększa powierzchnię poddasza oraz eliminuje niewygodne skosy, co sprzyja wygodnemu użytkowaniu poddasza. Ponieważ okna w lukarnie nie różnią się od montowanych standardowo w domu można z nich korzystać bez ograniczeń, również w zimie czy podczas deszczu. Aby lukarna spełniała swój cel należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej. Konstrukcja dachu w przypadku lukarn jest dużo bardziej skomplikowana.

Okna połaciowe pozwalają na idealne doświetlenie poddasza ze względu na prawie nieograniczone możliwości rozmieszczenia ich na przestrzeni dachu. W żaden sposób nie wpływają na konstrukcję dachu - można je montować w już wybudowanym domu. Wadą okien dachowych jest niemożność ich otwierania w trakcie opadów atmosferycznych, a w zimie wymagają odśnieżania. Poniżej zamieszczam film ukazujący zalety okien dachowych.



Aby połączyć estetykę z praktycznością najlepiej wybrać projekt, który przewiduje oba rodzaje oświetlenia poddasza - zarówno lukarny, jak i okna połaciowe.

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Projekt Opałek - w trakcie budowy

Na tym blogu pisaliśmy już o wyjątkowym projekcie Opałek. Ponieważ jest to bardzo popularny projekt poniżej zamieszczamy film ukazujący budowę domu według tego projektu. Warto zwrócić uwagę na przestrzenny salon i rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Spacer po domu z pewnością pozwoli na lepsze wyobrażenie sobie tego projektu w rzeczywistości.



Na forach dyskusyjnych inwestorzy chwalą sobie ten projekt m.in. za ciekawą bryłę budynku i kształt dachu.

wtorek, 7 lutego 2012

Jaki garaż? - podejmij decyzję zanim wybierzesz projekt

Chyba nie wyobrażamy sobie nowej posesji, na której terenie nie ma garażu. Samochód stał się obecnie podstawą funkcjonowania w społeczeństwie. Warto więc zastanowić się jakie są nasze potrzeby w tym zakresie.

Decydującą rolę, jeśli chodzi o rodzaj garażu, odgrywa wielkość działki. Jeśli powierzchnia działki nie jest duża to nie mamy wyboru - pozostaje nam tylko garaż wkomponowany w bryłę budynku. Jest to obecnie najczęściej wybierana opcja. Świadczą o tym chociażby tendencje w gotowych projektach domów - najwięcej propozycji to opcje z garażem. Jest to wygodne rozwiązanie ze względu na szybką i łatwą komunikacje miedzy domem a garażem.

Jeśli wielkość działki pozostawia nam swobodę wyboru należy przemyśleć czy chcemy budować garaż czy wiatę. Jakie są zalety postawienia wiaty? Jest to tańsza inwestycja i może być tymczasowa - zanim postawimy murowany garaż. Poza tym na pierwszym etapie budowy taka wiata może służyć jako skład materiału.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na garaż, to jeszcze jedna decyzja czy wolnostojący czy przylegający do bryły budynku. Garaż wolnostojący posiada wiele minusów - oddalenie od domu sprawia, że poranne wyjazdy do pracy nie będą komfortowe. Poza tym wypakowując zakupy z samochodu, ograbieni jesteśmy z prywatności. Z drugiej strony garaż wolnostojący może posiadać nie tylko stanowisko samochodowe, ale także miejsce na warsztat, grilla czy wędzarnię. Garaż przylegający do budynku może zostać wybudowany później niż bryła domu, ale taka opcja jest droższa niż garaż wkomponowany w bryłę budynku.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia - wybrać garaż jedno czy dwustanowiskowy? Dla osób posiadających dwa auta odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Ale co z osobami posiadającymi tylko jeden sachochód - czy garaż dwustanowiskowy może być praktyczny? W obecnych projektach domów niepodpiwniczonych oraz bez strychu, garaż może okazać się idealnym miejscem na przechowywanie różnych użądzeń, np. kosiarki czy narzędzi, a także sezonowych ubrań. Warto więc poważnie zastanowić się nad większym garażem.

środa, 4 stycznia 2012

Projekt Guliwer - nieduży dom dla odkrywających nowe trendy

Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej działki i poszukujesz ciekawego projektu o nowoczesnym design to projekt Guliwer jest stworzony dla Ciebie. Przekonaj się sam!

Guliwer to parterowy dom z poddaszem, prosty w swojej konstrukcji, jednak przy odpowiednim wykończeniu prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Proszę spojrzeć na wizualizacje zamieszczone poniżej:




Zaletą tego projektu są z pewnością okna. Zaplanowano dwa narożne okna i dwa wyjścia na taras, co na pewno spodoba się osobom potrzebującym w domu dużo światła słonecznego. Dzięki dużemu tarasowi okalającemu dom z dwóch stron, można mieć lepszy kontakt z przyrodą.

Parter domu to komfortowa strefa dzienna. Na wprost wejścia znajduje się gabinet, który może służyć jako sypialnia dla gości. Po lewej stronie - kuchnia połączona z jadalnia i spiżarnią (okna znajdują się na tej samej ścianie co wejście do domu). Główną część parteru zajmuje obszerny salon. Schody znajdujące się przy wiatrołapie prowadzą na piętro.
Poddasze zostało zaprojektowane z myślą o wygodzie rodziców - ich sypialnia ma osobne wejście do łazienki i garderoby. Jest też ogólnodostępna łazienka i garderoba dla korzystających z pozostałych dwóch sypialni. Poniżej prezentujemy rzuty tego projektu: